لبخند زدن سلامت بهداشت دریافت بهداشتی

لبخند زدن: سلامت بهداشت دریافت بهداشتی وزارت بهداشت اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری برگزاری اجراهای زنده موسیقی بار دیگر سوژه رسانه‌ها شده است است

ماه رمضان جهت بسیاری از حوزه ها و بازارهای فرهنگی و هنری یک اتفاق رونق ساز هست. از گرم شدن تنور سریال های تلویزیونی در شبکه های متفاوت و اجرای طرح پخش فیلم های

برگزاری اجراهای زنده موسیقی بار دیگر سوژه رسانه‌ها شده است است

برگزاری اجراهای زنده موسیقی بار دیگر سوژه رسانه ها شده است است

عبارات مهم : اداره

ماه رمضان جهت بسیاری از حوزه ها و بازارهای فرهنگی و هنری یک اتفاق رونق ساز هست. از گرم شدن تنور سریال های تلویزیونی در شبکه های متفاوت و اجرای طرح پخش فیلم های سینمایی از افطار تا سحر بگیرید تا ترافیک اجرای تئاترهای متعدد در تماشاخانه های متفاوت و تئاترهای خیابانی و مراسم خوش حالی های فرهنگی-هنری در پارک ها و فرهنگسراها.اما در این میان کنسرت های موسیقی داستان متفاوتی دارند. گویا بر اساس یک روال نانوشته برگزاری کنسرت های موسیقی در ماه مبارک با محدودیت هایی همراه شده است و این عنوان باعث شده است تا برگزارکنندگان کنسرت ها در این باره دلواپس و البته ناامید بشوند.این در حالی است که پیش از این کنسرت های قابل توجهی در ایام ماه مبارک برگزار شده است اند. جهت مثال در ماه رمضان سال ۹۳ هنرمندانی همچون اردشیر کامکار، مازیار فلاحی، شهرام شکوهی، زنده یاد مرتضی پاشایی و… به ترتیب در پایتخت کشور عزیزمان ایران و کیش و… کنسرت موسیقی برگزار کردند. جالب اینکه کنسرت کامکار روز دوم تیرماه سال ۹۳ مصادف با بیست و پنجمین روز ماه مبارک برگزار شد و این در حالی بود که در همان سال شایعه ای دهان به دهان می گشت و حاکی از این بود که تنها در ۱۰روز نخست ماه مبارک مجوز برگزاری کنسرت صادر می شود.به هر حال گره خوردن شایعات و بعضی رویدادها موجب شد تا عنوان برگزار نشدن کنسرت های موسیقی در ماه رمضان به یکی از سوژه های مهم رسانه های فرهنگی و هنری تبدیل شود و بسیاری از کارشناسان این حوزه و برگزارکنندگان کنسرت راجع به آن اظهار نگرانی کنند.

برگزاری اجراهای زنده موسیقی بار دیگر سوژه رسانه‌ها شده است است

نگرانی های برگزارکنندگان کنسرت ها

خبرگزاری خبرآنلاین در گزارشی که در این باره منتشر کرد، گلایه های چند برگزارکننده کنسرت را بازتاب داد. نرگس کیانی، خبرنگار این رسانه نوشت: برگزاری کنسرت پاپ در ماه رمضان نیاز به مجوزهایی دارد که باید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و اداره اماکن نیروی انتظامی صادر شوند. در این میان با اینکه برگزاری اجراهای زنده پاپ با هیچ منع نوشته شده است ای روبه رو نیست، مدیران شرکت های برگزارکننده کنسرت دقیقا نمی دانند مسئله کجاست که این مجوزها صادر نمی شود. محمدحسین توتونچیان، برگزار کننده کنسرت، در مورد مجوزهای مورد نیاز جهت برگزاری کنسرت موسیقی پاپ در ماه رمضان توضیح می دهد: «در همان مرحله اول، دفتر موسیقی مجوزی در این خصوص صادر نمی کند و نامه ای به اداره اماکن نیروی انتظامی نمی دهد که ما نظر آنها را بدانیم.

درحالیکه این ماه، ماه عید مسلمانان است و در همه دنیا مراسم خوش حالی گرفته می شود، نمی دانیم آیا در کشور عزیزمان ایران به گونه دیگری برخورد می شود؟»توتونچیان در مورد برگزاری کنسرت های سنتی در این ماه توضیح می دهد: «از چند سال پیش اعلام شد برگزاری کنسرت موسیقی سنتی در ۱۰ روز اول ماه رمضان ایرادی ندارد که خود گامی به جلو محسوب می شود ولی برخوردها با موسیقی پاپ متفاوت هست. با توجه به ضرورت حفظ حرمت روزهای ضربت خوردن و شهادت حضرت علی(ع) و شب های قدر، قطعا برگزاری کنسرت از ۱۸ تا ۲۴ ماه مبارک رمضان باید تعطیل شود ولی پرسش اینجاست که آیا برگزاری کنسرت پاپ را فقط در همان چند شب تعطیل نمی کنند و به کل ماه تسری اش می دهند؟»

ماه رمضان جهت بسیاری از حوزه ها و بازارهای فرهنگی و هنری یک اتفاق رونق ساز هست. از گرم شدن تنور سریال های تلویزیونی در شبکه های متفاوت و اجرای طرح پخش فیلم های

به رغم نظر توتونچیان محمدجواد حاتم پور، دیگر برگزار کننده کنسرت، می گوید: «تا جایی که من اطلاع دارم برگزاری کنسرت موسیقی پاپ در ماه رمضان قبلا مجاز نبود ولی در حال حاضر دفتر موسیقی مجوز می دهد. با این حال اداره اماکن نیروی انتظامی با محدودیت به صدور مجوز می پردازد و در نتیجه تنها می توانیم بعد از اذان مغرب در یک نوبت روی صحنه برویم و کارمان را پیش از شب دوازدهم تمام کنیم.»حاتم پور ادامه می دهد: «پس حتی در صورت داشتن مجوز دفتر موسیقی و موافقت سالنی چون مرکز همایش های برج میلاد، به واسطه نداشتن مجوز اداره اماکن، برگزاری کنسرت در این ماه برایمان صرفه اقتصادی ندارد. در صورتی که اگر می توانستیم مانند سینماداران طرحی چون اکران افطار تا سحر را پیاده کنیم، قطعا با استقبال مخاطب مواجه می شدیم.»در همین راستا صدرالدین حسین خانی، از برگزارکنندگان برنامه های موسیقی نیز در مورد پرسشها برگزاری کنسرت پاپ در ماه رمضان می گوید: «نمونه عینی اش اینکه می خواستیم جهت برگزاری کنسرت محمد علیزاده در ۱۷، ۱۸ و ۱۹ خرداد مصادف با شب تولد حضرت امام حسن مجتبی (ع) در هفتمین جشنواره رمضانی «شهر خدا» در برج میلاد مجوز بگیریم تا بعد از افطار یک نوبت اجرا داشته باشد ولی اداره اماکن مجوز نداد. نمی دانیم مسئله کجاست که نمی شود! ظاهرا هیچ مشکلی وجود ندارد ولی در عین حال نمی شود!»

محسن رجب پور، که مجری برنامه ها و کنسرت های موسیقی است نیز در این باره می گوید: «براساس آنچه توافق شد و آنچه دفتر موسیقی اعلام کرد، صدور مجوز قبل از شب های قدر در ماه رمضان بلامانع است و این توافق در مورد همه گونه های موسیقی صدق می کند و ما به عنوان اعضای یک صنف معتقدیم این اتفاق باید سریعتر از اینها و در سال های گذشته رخ می داد. ماه رمضان ماه مبارکی هست، ماه مراسم خوش حالی است و به همین علت در سال های قبل جُنگی برگزار می شد به اسم «جُنگ رمضان» که در آن، موسیقی و سایر گونه های هنر به نازل ترین شکل ممکن به اجرا درمی آمد و چه بهتر که اکنون به جای آن گونه جُنگ ها، موسیقی به شکل درستش اجرا شود.»

نقبی به قانون

برگزاری اجراهای زنده موسیقی بار دیگر سوژه رسانه‌ها شده است است

برخی دیگر از رسانه ها نیز عنوان برگزار نشدن کنسرت های موسیقی را دنبال کردند و خبرگزاری «ایلنا» در گفت وگویی با حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل منزل موسیقی، موضوعی کلی تر راجع به نگاه به موسیقی را مورد توجه قرار داد. نوربخش در این گفت وگو با انتقاد از نگاه بعضی صورت ها و دستگاه ها به هنر موسیقی گفته است: متاسفانه در کشورمان نگاه به فعالیت های موسیقی نگاه ملوک الطوایفی هست. وی همچنین راجع به لزوم وجود قوانین صریح راجع به موسیقی تاکید کرده که «قانون در مجلس تصویب می شود ولی مسئله ما اینجا است که در بسیاری از مواقع به قانون عمل نمی شود. به همین علت نیاز داریم به سندی استناد کنیم که به امضای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که زیرمجموعه رهبری و ولی فقیه و بالاترین راس هرم کشور است رسیده باشد.»وی همچنین راجع به لزوم پرداخت خسارت به گروه هایی که کنسرت هایشان لغو می شود، گفت: در سینما دولت مساله را حل کرده هست؛ هنگامی که یک فیلم سینمایی تولید می شود و بعد اکران می شود اگر در وقت اکران، این فیلم به هر دلیلی پایین کشیده شود خسارت صاحبان اثر را می پردازند. بالاخره مکانیزمی جهت این مساله طراحی کردند تا چنین ماجراهایی در سینما حل شود و جلوی خسارت به اهالی هنر را بگیرند.

تیتراژ پایانی

به هر حال برگزاری کنسرت های موسیقی در چند سال اخیر به یکی از عنوان های محبوب رسانه ها تبدیل شده است و به نظر می ‍رسد که نیازمند یک نگاه جامع قانونی و کارشناسی باشد. می توان آینده نگری کرد که با توجه به گسترش انتقادها از اوضاع اداره موسیقی در آینده ای نه چندان دور و از راه دستگاه های قانون گذار، عنوان برگزاری کنسرت های موسیقی مورد توجه قرار بگیرد و این حوزه با تصویب قوانین مشخص و صریح تری ساماندهی شود ولی اینکه چه زمانی این اتفاق رخ بدهد، جهت کسی قابل آینده نگری نیست.

ماه رمضان جهت بسیاری از حوزه ها و بازارهای فرهنگی و هنری یک اتفاق رونق ساز هست. از گرم شدن تنور سریال های تلویزیونی در شبکه های متفاوت و اجرای طرح پخش فیلم های

واژه های کلیدی: اداره | کنسرت | موسیقی | برگزاری | ماه رمضان | روز اول ماه رمضان | شورای عالی انقلاب فرهنگی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs