لبخند زدن سلامت بهداشت دریافت بهداشتی

لبخند زدن: سلامت بهداشت دریافت بهداشتی وزارت بهداشت اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نحوه دریافت وام از صندوق پس‌انداز یکم

دریافت وام از صندوق بعد انداز یکم یکی از مباحث مهم و قابل توجه جهت زوج‌ها جوان منزل اولی محسوب می‌شود که این افراد می‌توانند با توجه به حداقل سرمایه خود اقدام ب

نحوه دریافت وام از صندوق پس‌انداز یکم

نحوه دریافت وام از صندوق بعد انداز یکم

عبارات مهم : صندوق

دریافت وام از صندوق بعد انداز یکم یکی از مباحث مهم و قابل توجه جهت زوج ها جوان منزل اولی محسوب می شود که این افراد می توانند با توجه به حداقل سرمایه خود اقدام به سپرده گذاری در بانک مسکن کنند.

میزان نوشت: حساب صندوق بعد انداز مسکن یکم از خردادماه سال ۹۴ به منظور فراهم شدن امکان اعطای تسهیلات خرید و ساخت واحد مسکونی راه اندازی شد. در حال حاضر سقف تسهیلات این حساب در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۸۰۰ میلیون ریال، در شهر های بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰۰ میلیون ریال و در سایر مناطق شهری معادل ۴۰۰ میلیون ریال، قیمت سود تسهیلات ۹.۵ درصد، حداقل مدت انتظار اولیه ۱۲ ماه و مدت بازپرداخت آن حداکثر ۱۲ سال است که بازپرداخت تسهیلات طبق درخواست کتبی گیرنده تسهیلات به صورت راحت یا پلکانی (سالانه و دوره ای) امکان پذیر خواهد بود.

دارندگان حساب های صندوق پس‎‎انداز مسکن یکم قادر خواهند بود بعد از گذشت حداقل ۱۲ ماه (۲ دوره) از تاریخ افتتاح حساب خود با رعایت میانگین موجودی های لازم، از سقف تسهیلات با سپرده طرح برخوردار شوند؛ بنابراین چنانچه سپرده گذاران شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران قصد دریافت تسهیلات ۸۰۰ میلیون ریالی را داشته باشند باید مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال، سپرده گذاران شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت جهت دریافت تسهیلات ۶۰۰ میلیون ریالی باید مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال و سپرده گذاران شهر های کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت جهت اخذ تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی باید مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال را به مدت یک سال در حساب صندوق بعد انداز مسکن یکم سپرده گذاری کنند.

نحوه دریافت وام از صندوق پس‌انداز یکم

یکی از شرایط مهم پرداخت تسهیلات سپری نشدن بیش از ۱۵ سال از تاریخ صدور جواز ساخت و دارا بودن شرایط و مشخصات مورد نیاز جهت ملک (از جمله رعایت آیین نامه ۲۸۰۰ و تأیید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه) هست، همچنین همچنین باید ۸۰ درصد قیمت تعیین شده است ملک، تکافوی مبلغ تسهیلات را بکند.

شرایط مورد نیاز جهت متقاضیان

دریافت وام از صندوق بعد انداز یکم یکی از مباحث مهم و قابل توجه جهت زوج‌ها جوان منزل اولی محسوب می‌شود که این افراد می‌توانند با توجه به حداقل سرمایه خود اقدام ب

متقاضی اعم از متأهل یا مجرد باید ۱۸ سال تمام داشته و دارای درآمد مستقل باشد و از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. اشتباه مرسوم بعضی از تسهیلات گیرندگان این است که تصور می کنند جهت سپرده گذاری در این صندوق و استفاده از تسهیلات آن، مورد نیاز است هیچ ملکی به نام آن ها ثبت نشده باشد، این در حالی است که بر خلاف این تصور رایج، مالکیت و صاحب منزل بودن مانعی جهت دریافت تسهیلات صندوق بعد انداز مسکن یکم نیست و محدودیت تسهیلات مذکور این است که متقاضی قبلا از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشد.

به طور کلی متقاضیان واجد شرایط دریافت این تسهیلات برابر مقررات موجود باید ۱۸ سال تمام داشته و دارای درآمد مستقل باشند و در این میان تفاوتی میان افراد متاهل و مجرد نیست. همچنین متقاضی نباید قبلا از تسهیلات بانک مسکن یا سایر بانک ها جهت خرید و احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده کرده باشد. افزون بر این استعلام فرم «ج» متقاضی از وزارت راه و شهرسازی نیز صورت می گیرد و در صورتی که این فرم سبز باشد، به این معنا که متقاضی از امکانات دولتی جهت تهیه مسکن استفاده نکرده باشد، دیگر هیچ مانعی از جمله صاحب منزل بودن او، مانعی جهت دریافت تسهیلات صندوق یکم نیست.

دارندگان حسابی که از دریافت تسهیلات انصراف می دهند (و یا طبق مقررات مشمول دریافت تسهیلات طرح نمی شوند) در وقت فسخ حساب، از سودی معادل سود سپرده های کوتاه مدت عادی دوره متناظر (در حال حاضر ۱۰ درصد) بهره مند می شوند. همچنین در صورتی که دارنده حساب صندوق بعد انداز مسکن یکم واجد شرایط تسهیلات طرح منزل اولی نباشد، می تواند از مزایای تسهیلاتی حساب صندوق بعد انداز مسکن (خرید و احداث واحد مسکونی) تا سقف های مقرر در حساب صندوق بعد انداز مسکن عادی بهره مند شود.

نحوه دریافت وام از صندوق پس‌انداز یکم

تسهیلات گیرنده باید توانایی پرداخت اقساط را داشته و این عنوان به طرق مقتضی (حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب بانکی، و …) به وسیله شعبه محرز شود. طبق قاعده کلی، توانایی بازپرداخت اقساط جهت گیرنده هر نوع تسهیلات بانکی اعم از تسهیلات مسکن باید احراز شود. در صورتی که فرد غیرشاغل و بدون درآمد مستقل قصد استفاده از این تسهیلات را داشته باشد، فقط در صورت معرفی ضامن معتبر امکان اخذ تسهیلات را خواهد داشت. شرایط و تایید ضامن نیز در زمره اختیارات شعب بانک است.

انتقال وام یا استفاده اشتراکی از تسهیلات

دریافت وام از صندوق بعد انداز یکم یکی از مباحث مهم و قابل توجه جهت زوج‌ها جوان منزل اولی محسوب می‌شود که این افراد می‌توانند با توجه به حداقل سرمایه خود اقدام ب

دارندگان حساب های صندوق بعد انداز مسکن یکم می توانند صرفا با بستگان نزدیک خود (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ، مادربزرگ) افتتاح حساب، اخذ تسهیلات یا درخواست انتقال حساب فی مابین خود را بکنند.

انتقال حساب صندوق بعد انداز مسکن یکم به سایر مناطق شهری جهت استفاده از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن با رعایت کمترینِ سقف های مقرر در منطقه افتتاح حساب اولیه یا منطقه استفاده از تسهیلات (هر کدام کمتر بود)، مطابق ضوابط حساب های صندوق بعد انداز مسکن میسر است.

نحوه دریافت وام از صندوق پس‌انداز یکم

خرید یکسان واحد مسکونی مطابق ضوابط حساب های صندوق بعد انداز مسکن و با رعایت شرایط و ضوابط اختصاصی این طرح امکان پذیر هست، بر این اساس صرف نظر از زوجینی که امکان استفاده از دو فقره تسهیلات را روی یک منزل دارند و سه دانگ از ملک نیز به نام هر یک از آن ها ثبت خواهد شد، امکان استفاده از انواع تسهیلات خرید مسکن روی سه دانگ از یک منزل در صورت احراز شرایطی که در مقررات بانک مسکن تعریف شده است هست، وجود دارد.

شرایط استفاده از تسهیلات روی سه دانگ از ملک این است که شریک (فردی که باقی سهم منزل به نام او است) در شعبه بانک حاضر شود و رضایت خود را جهت این عنوان اعلام کند. افزون بر این باید در ارزیابی کارشناسی تایید شود که سه دانگ از منزل مذکور ارزش دریافت تسهیلات را داشته باشد. به عبارت دیگر، طبق نظر ارزیاب بانک، ارزش سه دانگ از ملک باید زیاد از ۱۲۵ درصد از مبلغ تسهیلات پرداختی باشد. افزون بر این شش دانگ منزل خریداری شده است در رهن بانک قرار می گیرد و رضایت شریک در این زمینه الزامی است.

گفتنی هست، هر فرد تنها مجاز به استفاده از یک فقره تسهیلات در قالب صندوق بعد انداز مسکن یکم است و پرداخت تسهیلات صرفاً در مناطق شهری امکان پذیر بوده، در مناطق خارج از محدوده خدمات شهری میسر نخواهد بود. همچنین اعطای تسهیلات جعاله به گیرندگان تسهیلات منزل اولی، مطابق ضوابط و مقررات ذیربط از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن یا سایر انواع صندوق بعد انداز مسکن امکان پذیر است.

واژه های کلیدی: صندوق | میلیون | اندازی | دریافت | امکانات | تسهیلات | استفاده | سود سپرده | تسهیلات مسکن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs