لبخند زدن سلامت بهداشت دریافت بهداشتی

لبخند زدن: سلامت بهداشت دریافت بهداشتی وزارت بهداشت اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی افکار عمومی می‌خواهد هاشمی وزیر بهداشت بماند / سخنگوی وزارت بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت راجع به بعضی گمانه زنی‌ها راجع به وزیر بهداشت آینده گفت: افرادی که جهت وزارت مطرح می شوند صرفا گمانه زنی هست. رییس جمهور و کمیته‌های مربوطه

افکار عمومی می‌خواهد هاشمی وزیر بهداشت بماند / سخنگوی وزارت بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت: افکار عمومی می خواهد هاشمی وزیر بهداشت بماند

عبارات مهم : سلامت

سخنگوی وزارت بهداشت راجع به بعضی گمانه زنی ها راجع به وزیر بهداشت آینده گفت: افرادی که جهت وزارت مطرح می شوند صرفا گمانه زنی هست. رییس جمهور و کمیته های مربوطه تاثیرگذار هستند و آینده نگری می کنیم با توجه به حجم رضایت رییس جمهور و معاون اول در چهار سال گذشته و تأکید آنها بر ادامه طرح در دولت آینده و دستاوردها، طرح ارتقاء پیدا می کند. ولی حتما باید اشتباهات آن برطرف شود نه با من و نه شخص دیگری صحبت نشده هست. افکار عمومی با توجه به استقبالی که از این طرح شده است درخواست دارند دکتر هاشمی وزیر بمانند.

به گزارش ایسنا، ایرج حریرچی در نشست خبری امروز وزارت بهداشت ضمن تسلیت به مناسبت اتفاق تروریستی 17 خرداد ماه در پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: در نظام های سلامت جهانی چهار نوع شاخص جهت ارزیابی در حوزه سلامت وجود دارد. گروه اول درون دادهای سیستم نامیده می شوند. این شاخص جهت مواردی همچون سرانه هزینه سلامت یا بودجه تخصیص داده شده است یافته در دولت به این حوزه می پردازد. شاخص های دیگر نیز به اطلاعات و آمار، سطح پوشش خدمات بهره مندی، کیفیت عوامل خطر و پوشش های موثر می پردازند و آنها را ارزیابی می کنند.

افکار عمومی می‌خواهد هاشمی وزیر بهداشت بماند / سخنگوی وزارت بهداشت

وی ادامه داد: طبق آخرین آمارها در سال 1394، 98.3 درصد از افرادی که جهت دریافت خدمات سرپایی مراجعه کرده بودند این خدمات را دریافت کرده اند. در تمام کشور نیز 48.5 درصد از افراد در مراجعه اول به دکتر متخصص مراجعه کردند. این آمار در مناطق روستایی 42.2 و در شهری 56 درصد هست. این در حالیست که در کشورهای توسعه یافته مراجعه مستقیم به متخصص امکان ندارد و باید از راه دکتر خانواده انجام شود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد: جهت دریافت هر خدمت سرپایی در سال 94 به طور میانگین مردم 10 هزار و 413 تومان در طیف های متفاوت عمومی و تخصصی هزینه کرده اند. در همین سال 98.7 درصد کسانی که جهت دریافت خدمت خوابیدن مراجعه کردند توانستند از این خدمات بهره مند شوند. همچنین روستاییان 98.9 و شهرنشینان توانستند به طور میانگین 96 درصد از این خدمات استفاده کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت راجع به بعضی گمانه زنی‌ها راجع به وزیر بهداشت آینده گفت: افرادی که جهت وزارت مطرح می شوند صرفا گمانه زنی هست. رییس جمهور و کمیته‌های مربوطه

حریرچی میانگین هزینه خوابیدن پرداخت شده است در سال 94 در بیمارستان ها رابه ازای هر خوابیدن 56 هزار و 515 تومان اعلام کرد و گفت: این عنوان نشانگر، حفاظت مالی از مردم هست. در بیمارستان دولتی به ازای یک خوابیدن وابسته به وزارت بهداشت 56هزار و 515 تومان و 99هزار و 511 تومان به ازای خوابیدن در هر بیمارستان برآورد شده است هست. جهت شهری 115هزار و 380 تومان بوده و جهت روستایی حدود 59 هزار تومان پرداخت کرده اند. میانگین روز خوابیدن در سال 94 ، 4.3 روز بوده است.

وی افزود: درصد وضع حمل های انجام شده است به وسیله فرد دوره دیده در این سال 99.3 درصد برآورد شده است هست. پوشش کل واکسیناسیون نیز 99.2 درصد رسیده است و جهت واکسن پنتاوالان 98 سه گانه 98.4 درصد است چون به تازگی شروع شده است اند. سرانه بار مراجعه جهت دریافت خدمات سرپایی در همین سال هرایرانی هر سال 4.1 بار جهت خدمات متفاوت سرپایی مراجعه کرده هست. هر 4.3 روستایی 3.9 جهت زنان4.8 و جهت مردان 3.4 بوده است.

وی ادامه داد: پنجک اول جامعه به طور متوسط4 بار، دوم 4.8، سوم 4.4 چهارم 4بار و پنجم 3.5 بار مراجعه کرده اند. درصد قابل توجهی از مراجعات سرپایی در تمام دنیا غیرضروری هست. در انگلیس 25تا 75 درصد مراجعان بدون هیچ اقدام دارویی درمان می شوند.

افکار عمومی می‌خواهد هاشمی وزیر بهداشت بماند / سخنگوی وزارت بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در سیستم بهداشتی و درمانی هزینه زیادی جهت کارها غیرضروری می شود، تصریح کرد:چند درصد از مردم خرج لبخند می کنند؟ یا دندانهای جلوی خود را سفید کرده اند؟ این کارها به نظام سلامت هزینه وارد می کند. کسی که حدود سه میلیون درآمد دارد اگر شش میلیون جهت جراحی بینی هزینه کند تا یکسال فشار زیادی را تحمل می کند. در حوزه مراجعات سرپایی 4.1 است یعنی به طور میانگین هر ایرانی 2 بار به دکتر عمومی، 3 دهم بار به دکتر خانواده، 1.88 درصد به دکتر متخصص جهت خدمات سرپایی و 22 صدم جهت دندانپزشک هست، یعنی از هر پنج ایرانی یک نفر در،سال به دندانپزشک مراجعه می کند.

سخنگوی وزارت بهداشت راجع به بعضی گمانه زنی‌ها راجع به وزیر بهداشت آینده گفت: افرادی که جهت وزارت مطرح می شوند صرفا گمانه زنی هست. رییس جمهور و کمیته‌های مربوطه

وی بار مراجعه به داروخانه جهت دریافت نسخه تحویزی پزشکان را 3.11 بار درسال اعلام کرد و ادامه داد: کسانی که مستقیم به داروخانه بدون نسخه تجویزی مراجعه می کنند 7صدم است و بار مراجعه به آزمایشگاه به علت تجویز دکتر 1.1 است.

حریرچی راجع به نظارت بر واحدهای عرضه کننده مواد غذایی و نانوایی ها توضیح داد و گفت: در هر واحدی معمولا تلاش می شود فرهنگ عمومی مردم و ارائه کنندگان خدمات به نحوی ارتقاء یابد که افراد “خود کنترل” شوند. مردم و رسانه انتظار دارند دستگاههای نظارتی در هر نانوایی یک ناظر داشته باشند که ممکن و موثرنیست. ولی معمولا نظارت ها مقطعی و سیستماتیک هست. ما در موضع نظارت میتوانیم پرسشها سیستمیک و اقدام کنیم. جهت مثال سرانه مصرف نمک در کشور عزیزمان ایران اوج است که 50 درصد آن ناشی از مصرف نان هست. در این خصوص می توان کیفیت آرد را اوج برد، نانوا وقت بیشتری بگذارد یا استانداردهایی جهت آن تعریف کنیم. در سال 95 و 96 نظارت بر واحدهای ارائه دهنده خدمات زیاد کردن یافته و ناظران مجهز شده است اند.

افکار عمومی می‌خواهد هاشمی وزیر بهداشت بماند / سخنگوی وزارت بهداشت

به گفته وی، بازرسان وزارت بهداشت 74 درصد نانوایی ها استاندارد تهیه شده است جهت مصرف نمک را رعایت می کنند.

وی افزود: در مورد حلیم و آش بعضی نظارت ها به وسیله صنف انجام می شود. حلیم و آشی که در زیاد مراکز مجاز عرضه می شود مشکلی ندارند. نظارت بر عرضه این موارد به صورت غیرمجاز و خانگی مسئله است.

حریرچی گفت: بعضی از بیماریهای نادر و صعب العلاج و پرهزینه ای وجود دارند که درمان موثر نداشته باشند. نظام های سلامت دو روش در این خصوص دارند. گاهی خود نظام هزینه آن را در قالب بیمه قبول می کند یا از خیریه ها کمک می گیرند. نمونه باید تطابق داده شود و بررسی کنیم که این درمان موثر است یا خیر. با دستور وزیر هزینه هایی که تا امروز پرداخت شد جبران می شود و خیریه های زیادی نیز اعلام آمادگی کردند و پیگیر درمان بیماران مشابه هستیم.

وی راجع به آخرین اوضاع پیگیری درمان عماد، کودک خبرساز اتفاق تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران و حاشیه سازی راجع به ادامه درمان عماد نیز تصریح کرد: تعدادی دوست دارند جوسازی کنند. ما کارهای مهم تری داریم و به این مباحث توجه نمی کنیم. ما میدانیم که جهت مثال حمل و نقل جهت مردم هزینه دارد. وزارت بهداشت طبق قانون مکلف نیست و منابع آن را ندارد اگرچه افراد محق هستند. ولی ما و رسانه باید پرسشها را سیستماتیک حل کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به رضایت 90 درصدی مردم از دریافت خدمات حوزه سلامت، تصریح کرد: قبلا یک مراقب سلامت یا دکتر براساس آنچه در ذهنش بود پرونده بیمار را تکمیل می کرد. ما امروز سیستمی را اجرا می کنیم که جهت همه مردم بسته خدماتی تعریف کرده هست. هرکس که سابقه ثبت شده است داشته باشد در سامانه بسته های خدماتی متفاوتی طرح می شود. ولی در اجرا مشکلاتی مربوط به آموزش پرسنل یا زیرساختهای ارتباطی وجود داشته باشد.

برای 69 میلیون نفر پرونده الکترونیک تشکیل شده است است که از این رقم 29 میلیون نفر حداقل یک بار خدمت دریافت کرده اند و در مجموع 400 خدمت ارائه شده است است.

حریرچی راجع به اوضاع توریسم درمانی در کشور نیز بیان کرد: یکی از نقاط خوب جهت رشد اقتصادی توریست از جمله توریسم درمانی هست. ما از شیعیان حاشیه خلیج فارس و کشورهای همسایه مراجعات زیادی داشته ایم. رقم آن قابل توجه است ولی ایده ال و مناسب نیست. ما به عنوان وزارت بهداشت اولویت اول را سلامت مردم قرار داده ایم. ما در کشور با کمبود دکتر روبرو هستیم. اگر مردم غیر بهره مند شوند پرسشها زیادی پیدا می کنیم.

وی واسطه های توریسم درمانی که سود زیادی از این عنوان می برند را یکی از پرسشها دانست و گفت: آنها به ضرر مردم و خود، کار می کنند.

ما جهت بیمارستانها نظام اعتبار بخشی قرار دادیم که بر اساس آن می توانند رتبه بین المللی پیدا کنند. جهت توریسم درمانی پزشکان نیز باید درخواست داشته باشند. زیرساختهایی نیز جهت آن درنظر گرفته شده است است.

حریرچی راجع به احتمال تاثیرگذاری مطالبات بیمارستانی برچرخه دارویی کشور گفت: مسئله نقدینگی جهت شرکت های پخش و تولید کننده دارویی مسئله ایجاد می کند؛ ولی با همکاری مدیران و کارکنان خدمات کم کردن نیافته هست. یکی از دستاوردهای این دوره آن است که کمبود اقلام دارویی به حدود کمتر از 30 مورد رسیده است که جزو آمارهای موفق محسوب می شود. ولی ممکن است تولید کننده خارجی یا داخلی دچار مسئله شوند.

وی در ادامه همچنین راجع به اوضاع پیگیری به اعتراضات آزمون دستیاری نیز بیان کرد: بررسی های اولیه در حال انجام هست. آنچه دیده شده است کارها مورد نیاز با ضرایب ایمنی اوج صورت گرفت ولی اعتراضات را بررسی می کنیم و هر آزمونی تعدادی قبولی و مردودی دارد. ممکن است جوان فارغ التحصیل عزیزی که هر لحظه رتبه بالایی داشته هست، تحت تاثیر فشارهایی اعتراض کند، این مباحث قبل از رسانه ای شدن باید بررسی شود. کسانی که این امتحانات را برگزار می کنند تلاش شده است از میان افراد شایسته باشند و ما از هر نوع اعتراض مستندی استقبال می کنیم.

واژه های کلیدی: سلامت | بهداشت | دریافت | بهداشتی | وزارت بهداشت | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs